ЗМІ про нас

Біопаливо стає цікавим навіть для інвесторів, які звикли грати по-крупному

13.10.2014

investfondЧим вище вартість нафти, тим популярніше біопаливо. Навіть для інвесторів, які звикли грати по-крупному. На кожній автозаправці - по десятку альтернативних біологічних видів палива для різних автомобілів, чиї вихлопи досить приємно пахнуть смаженою соняшником. Традиційний бензин вважається нічим не виправданою розкішшю, і їздять на ньому тільки мажори-ретрогради. Конкурує з «альтернативників» тільки концерн «Термояд», що постачає для автомобілів спеціальні акумулятори, але до нього довіри немає після серії вибухів на термоядерних станціях. Таке майбутнє нас чекає років через 50, якщо вірити фантастичного роману Яни Дубинянської «Н2О».

Дійсно, виробництво біопалива в світі починає бурхливо розвиватися саме в ті періоди, коли світова ціна на нафту зростає. У 2011 році після стрімкого подорожчання енергоресурсів тема виробництва паливного етанолу та біодизеля з аграрної продукції знову стає актуальною. Для вертикально інтегрованих компаній, контролюючих біопаливну ланцюжок, що включає вирощування на власних полях цукрових буряків або кукурудзи, спиртзавод, міні-нафтопереробний завод і потужності зі змішування цих компонентів, цей бізнес буде приносити чималий дохід.

етанол розбушувався

На біодизель найближчим часом внутрішнього попиту не буде, припускає аналітик консалтингового агентства «ААА» Марія Колесник. «В Європі існують дуже великі дотації для виробників біодизеля, і тому ціна на експорт ріпаку дуже висока: 4,9-50 тис. Грн. за тонну. Це навіть вище, ніж можна було б заробити, переробляючи ріпак в харчову олію, на якому прибутковість завжди вище, ніж на паливі », - вважає вона.

Оскільки Україна навряд чи найближчим часом буде дотувати біопаливо в такому обсязі, як Європа, більш високі шанси для розвитку має виробництво паливного етанолу, який може проводитися з відходів цукрових заводів або з зерна, переважно кукурудзи. Правда, зараз продукція вітчизняних спиртозаводів - одна з найдорожчих в світі через державну монополію на цей сектор, що означає відсутність інвестицій. Тому біопаливні асоціації постійно твердять про необхідність приватизації цієї галузі.

Але з нинішніми цінами на бензин біопаливо вдається випускати навіть державним спиртозаводам. Найбільш відомі виробники паливного спирту - Гайсинський, Лохвицький, Барський і Лужанський заводи. Їхня продукція додається в прямогонні або низькооктанові бензини в кількості 35-40%. «Це досить вигідне співвідношення, оскільки паливо, в якому біологічна частка становить понад 33%, згідно з українським законодавством, звільняється від сплати акцизу. Більш високу концентрацію біодобавок робити ризиковано - не всі власники автомобілів на це готові », - говорить Віталій Давій, президент Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива та енергії.

Великий бізнес темою біопалива теж цікавиться. Так, група «Континіум» Ігоря Єремєєва (мережа заправок WOG) придбала недобудований завод «Корон-агро», але поки виробництво так і не налагодила. А один з найбагатших вітчизняних аграріїв, власник агрохолдингу «Авангард» і Ukrlandfarming Олег Бахматюк збирається вирощувати кукурудзу для подальшої переробки на паливо на потужностях, придбаних під час поглинання компанії «Дакор». Деякі інші аграрні холдинги також заявляли про наміри запустити подібні виробництва, але їх продукції на ринку поки немає.

За оцінками Богдана Кочірко, завідувача лабораторією державного НДІ «МАСМА», що спеціалізується на технологіях виробництва біопалива, будівництво міні-НПЗ може обійтися в суму близько $ 5 млн., А ось обладнання для змішування потужністю до 20 кубометрів на годину - всього близько $ 15 тис. Правда , потрібна ще хоча б нафтобаза, на якій і буде здійснюватися змішування.

$ 15 тисяч коштує установка для змішування спирту з бензином. Це - мінімальна інвестиція для виробника біологічного палива

Український ринок біопалива поки не сформований. Його тільки починають в невеликих кількостях виробляти окремі ентузіасти, які володіють необхідним обладнанням та технічними умовами. Зазвичай вони виставляють ціну на паливо з біодобавками на 10-15 копійок за літр нижче, ніж на традиційний бензин. Або ж не визнаються, що бензин містить біокомпонент, і відпускають його під виглядом звичайного. Так, деякі учасники ринку підозрюють, що кілька тисяч тонн містить спирт бензину щомісяця виробляється навіть на Кременчуцькому НПЗ. Однак прес-секретар компанії Сергій Біленький це заперечує.

Другий великий гравець ринку - «Азовська нафтова компанія», яка контролює міні-НПЗ в Маріуполі. Вона налагодила виробництво палива під маркою Innovative Е95 з октановим числом 95 одиниць. Свій бензин вони змішують з етаноловмісної присадкою Лужанського спиртзаводу в Чернівецькій області, а також з іншими присадками і добавками. У планах компанії - збільшити виробництво альтернативного палива до 20-30 тис. Тонн на рік. «Реалізація нашої продукції розпочато в Донецькій області, нами підписані угоди з мережею АЗС, на якій почалося вивчення споживчої думки щодо нашого палива. Цінова політика визначена нижче, ніж традиційний бензин марки А92 », - зазначає генеральний директор« Азовської нафтової компанії »Андрій Чередніков.

Наступний за обсягами виробництва учасник ринку - Шебелинський газопереробний завод ДП «Укргазвидобування», який запустив виробництво біопалива в середині березня 2011 року і до кінця місяця встиг випустити його близько 600 тонн, а тепер нарощує обсяги. За словами прес-секретаря компанії Геннадія Кобаля, підприємство працює за давальницькою схемою: якийсь замовник привозить етанол, а отримує продукцію, що містить близько 30-40% біологічного компонента. У 2008 році завод працював за аналогічною схемою з державним ТД «Етанол», але в цьому відомстві зазначають, що більше паливом не займаються, а технічні умови викупила у них приватна структура.

Біопаливо вже є на АЗС Донецької області. Ціна літра - на 10-15 копійок дешевше А-95

Більш високий вміст етанолу планується в паливі E85, яке збирається випускати ГК «Техінсервіс», що побудувала на п'яти державних спиртзаводах установки по зневодненню етанолу і вже запустила в роботу Наумовський завод. «Поки що ми виробляємо власне паливний етанол, який денатуруючи, згідно із законодавством, одним відсотком бензину А-80. Але з літа 2011 року запустимо виробництво Е-85 », - розповідає комерційний директор« Техінсервіс »Яніна Прохоренко. Цей продукт, як очікується, буде продаватися приблизно на 15-20% дешевше традиційного А-95, але буде мати октанове число близько 109. Така ціна, за словами представниці підприємства, від вартості у конкурентів відрізняється незначно. Відповідно, сьогодні Наумовський завод завантажений повністю, а на продукцію Хоростківського заводу, який скоро буде запущений, вже сформувалася черга з майбутніх клієнтів. Ці два підприємства зможуть випускати 36 тис. Тонн паливного етанолу на рік, а всі п'ять заводів - 125 тис. Тонн в рік. Бурякову мелясу підприємство купує на українських цукрових заводах, але обсяги їх поставок недостатні для роботи всіх п'яти підприємств цілий рік внаслідок того, що велика кількість сировини експортується. Бензин А-80 вони купують на вільному ринку, оскільки його поки потрібно небагато.

Що таке біопаливо

$ 15 тисяч коштує установка для змішування спирту з бензином. Це - мінімальна інвестиція для виробника біологічного палива Найчастіше використовуються суміші з бензину і паливного етанолу - зневодненого денатурованого спирту, а також біодизель, який є, по суті, рапсовим маслом. Етанол завозиться в європейські країни переважно з Бразилії, де його женуть з цукрового очерету. Це найдешевша сировина, і конкурувати з ним рідко вдається іншим виробникам. З низькооктанових бензином його змішують в різних пропорціях, залежно від того, кому збираються продавати. Адже інжекторні двигуни можуть на ньому працювати без переналаштування в обсягах приблизно до 40-50%, а карбюраторні - при менших. Також досить поширене паливо, в якому 85-90% етанолу: під нього мотор адаптують. Етанол підвищує октанове число палива, але зменшує теплотворну здатність, відповідно, двигун працює глаже, але слабкіше. Крім етанолу в бензин додають і інші кисневмісні речовини, що підвищують октанове число. Найбільш відоме з них - етилтретбутиловий ефір, який є набагато більш екологічної присадкою, ніж традиційні металовмісне з'єднання.

Навпаки, біодизель в Європі часто має українське коріння, оскільки його виробляють з вирощених в нашій країні насіння ріпаку. 98% цієї сировини з України експортується, а для внутрішніх потреб не використовується. Решта 2% - це в основному паливо, яке сільгоспвиробники виготовляють з ріпаку для власної техніки і на відкритий ринок не поставляють.

джерело: http://investfunds.ua/